U organizaciji Planinarsko-ekološkog društva „Zavelim“ Roško Polje – Tomislavgrad, jučer je, uoči blagdana sv. Ivana Krstitelja i prvoga dana ljeta, uspješno održan tradicionalni uspon na mitsku planinu Zavelim i njezin najviši vrh Kolakovac (1347 m).

Po vedrom, sunčanom i iznimno ugodnom vremenu, bez velikih vrućina, okupilo se oko stotinu planinara, zaljubljenika u prirodu i prijatelja Zavelima iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Na uspon su pristigli članovi i prijatelji planinarskih društava iz Osijeka, Zagreba, Solina, Jajca, Tomislavgrada, Seonice, Omolja, Bukovice, PD „Orlova stina“, kao i domaćini iz PED-a „Zavelim“.

Nakon jutarnjeg okupljanja kod crkve i groblja sv. Ivana na Blizini, gdje su ih dočekali domaćini, planinari su krenuli cvjetnim i mirisnim stazama prema vrhu Zavelima. Već na početku uspona prošli su pored lokaliteta Grad Rog, ostataka prapovijesne utvrde i srednjovjekovnog naselja koje je kroz povijest imalo značajnu obrambenu ulogu. O njegovoj bogatoj prošlosti sudionicima je govorio Marinko Serdarušić Zele, istaknuvši kako je Grad Rog tijekom osmanskih osvajanja predstavljao važno utočište i zaštitu lokalnom stanovništvu te imao posebno značenje u razgraničenjima između Osmanskog Carstva i Ugarsko-Hrvatskog Kraljevstva. Tako su planinari, uz ljepote prirode, imali priliku upoznati i dio bogate povijesne baštine ovoga kraja.

Nastavljajući uspon, planinare je simbolično dočekalo i ljeto koje je upravo toga dana započelo, pa su mu sudionici poželjeli dobrodošlicu s jedne od najljepših hercegovačkih planina.
Dolaskom na Kolakovac uživali su u veličanstvenim pogledima koji se pružaju sa zavelimskih visina prema Buškom jezeru, Duvanjskom i Livanjskom polju te brojnim planinama Bosne i Hercegovine i Dalmacije, a za vedrih dana pogled seže čak i do Jadranskoga mora. Sve što pogled obuhvati čista je i netaknuta priroda, bogatstvo koje nam je darovano i koje smo dužni sačuvati za buduće naraštaje.

Ovakvi susreti potvrđuju snagu zajedništva, prijateljstva, ljubavi prema prirodi, zavičaju i tradiciji te pružaju priliku da se ljudi okupe, upoznaju i zajedno provedu dan u ozračju zdravog života.
Nakon odmora i zajedničkog fotografiranja na vrhu uslijedio je silazak prema poznatom izvoru Močila, gdje su domaćini za sve sudionike pripremili okrjepu, jelo i piće. U ugodnom druženju i razgovoru o potrebi očuvanja prirodnih ljepota i zaštite Zavelima nastavljeno je slavlje uspješnog uspona, uz dogovore za nova planinarska druženja i susrete.

Veliko hvala članovima Planinarsko-ekološkog društva „Zavelim“ na još jednoj izvrsnoj organizaciji, kao i svim planinarima i gostima koji su svojim dolaskom potvrdili da je Zavelim planina koja okuplja, nadahnjuje i privlači ljude te sve više postaje mjesto susreta, prijateljstva i ljubavi prema našem prekrasnom zavičaju.

Do sljedećeg susreta početkom rujna, uoči blagdana Male Gospe, neka nas prati zagovor sv. Ivana Krstitelja, a Zavelim neka i dalje ostane ponos našega kraja i svih ljudi koji ga nose u srcu.

 

Foto: @Planinarsko-ekološko društvo „Zavelim“ / Zavičajno društvo Zavelim

FB: Zavičajno društvo Zavelim